Close
Close

Limited şirketimizin kayıtlarında 2 yıldan fazla kalan arazinin satışında düzenlenecek faturada KDV oranı ne olacaktır? Arazi alış ve arasındaki kazancı belirlemek için değer artışı yapmalıyı mıyız?

Limited şirketi firmamız 16.05.2013 tarihinde mükellef olmayan şahıstan gider pusulası düzenleyerek 350.000 TL ye arsa aldı. Bu arsayı 20.07.2019 tarihinde 951.000 TL ye sattı. Satış ile ilgili olarak düzenleyeceğimiz faturada KDV muafiyeti var mıdır?

Alış ve satış arasındaki karı kayıtlı defter değeri ile satış arasında ki 601.000 TL midir?

Alış ile ilgili yeniden değerleme mi yapılmalıdır?

Arsanın alış ve satışı arasındaki süre farkı 2 Tam yılı geçtiği için Satış bedeline KDV uygulanmaz.

(KDV 17.Md.)

Ayrıca alış ve satış arasındaki olumu farkı(karın) % 50 si KVK5. Maddesine göre KV’den istisnadır.

Bu istisnaların uygulanabilmesi için KVK 5. ve KDVK 17. Maddedeki şartların olması gerekir. Gayrimenkullere de yeniden değerleme 2003 yılına kaldırılmıştır.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir