Close
Close

Kısa çalışma ödeneği alan personele yapılan avans ödemeleri SGK bildirgesinde nasıl beyan edilir?

Bir müşterim, kısa çalışma ödeneğinden faydalanan bir personeli için avans ödemesi yaptı. Ancak kısa çalışma ödeneği devam eden personeli ilgili ay hiç çalıştırmadık. Dolayısıyla sigortaya bildirimi yaparken 18 kısa çalışma kodunu seçerken prime esas kazanç tutarına bu tutarı yansıtmalı mıyız? Kısa çalışma ödeneğini bozan bir durum mudur?

Kısa çalışma ödeneği alan işçinin aphb sinde ücret bildirimi yapılması ve yapılmaması yönünde iki farklı görüş bulunmaktadır. 

İşçi-işveren ilişkilerinde, mevzuat genellikle işçi lehine yorumlanır. Buradan yola çıkarsak, kazancının %60’ını kısa çalışma ödeneği olarak alan işçinin, mağduriyetini minimuma indirmek için işverenin yapacağı tamamlayıcı ödemenin yasal olduğunu söyleyebiliriz.

Kolay gelsin Kıdem tazminatı ödemesi ile ilgili olarak; 2020/3 aydan beri kısa çalışma da görünen asgari ücret alan işçiyi, 2021/5 ayda işten çıkış yasağı sonlandığı zamanki kıdem tazminatı hesaplanırken dikkate alınacak olan brüt asgari ücret 2020/3 aydaki asgari ücret mi olacak yoksa 2021/5 aydaki asgari ücret mi olacak? 

Öncelikle şunu belirtmek isterim işçilerin iş sözleşmelerinin askıya alınmış hali olan kçö dönemine ilişkin iki farklı görüş mevcuttur. Ancak kanaatimce doğru olan çıkış tarihinde yürürlükte olan asgari ücret tutarıdır. Kıdem tazminatına esas ücret son ücrettir.

Kısa Çalışma Ödeneği 30 Haziran 2021 Tarihine Kadar Uzatıldı.

23 Nisan 2021 Tarih ve 31463 Sayılı Resmi Gezete’de yayınlanan 3910 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 31 Mart 2021 tarihinde sona eren Kısa Çalışma Ödeneği

1 Nisan 2021 Tarihinden geçerli olmak üzere 30 Haziran 2021 Tarihine Kadar Uzatıldı.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts