Close
Close

Kira stopajları Mayıs sonuna kadar yüzde kaç üzerinden hesaplanmaktadır?

Şirket faaliyetlerinde kullanılmak üzere misafirhane kiralamak istiyoruz. Uymamız gereken prosedür nedir ve ilaveten kurum kazancından indirme hakkımız, stopaj ödemek koşuluyla mümkün müdür?

Kiralanan yer için Kira sözleşmesi yapılır.

Sözleşmeye ilişkin DV ödenir Kiranın Brüt tutarı gider olarak kayıtlara alınır. Kira ödemesi 31/05/2021 tarihine kadar % 10, daha sonraki süreler için % 20 GV stopajı yapılarak mal sahibi adına bankaya yatırılır.

Biz genel olarak ihracat yapan bir tekstil firmasıyız kendi bünyemizde ürettiğimiz ürünlerin temizlenmesi paketlenmesi için vergi mükellefi olmayan ev hanımlarına veriyoruz evlerinde ilgili temizleme ve paketleme işlemlerini yapıyorlar bu işlemler için gider pusulası düzenlememiz ve kesinti oranının kaç olması gerekmektedir?

Düzenlenecek Gider pusulasında % 10 GV stopajı yapılır. (GVK Md.94/13-d)


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts