Close
Close

İsteğe bağlı olarak e-fatura uygulamasına geçen firmalar e-Fatura uygulamasından çıkabilir mi?

Yıllık cirosu 5 milyonun altında olan, kendisine ait e-ticaret sitesi bulunan, Trendyol, N11 gibi aracı firmalar üzerinden ürün satışı yapan bir şirket e faturaya geçmek zorunda mıdır?

Diğer başkaca yükümlülükler var mı kontrol etmek gereklidir. 

İlgili mevzuata göre; Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri veya işleticileri ile internet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları e-fatura uygulamasına ve e-arşiv fatura uygulamasına dahil olur. 

Mükellefiniz yukarıdaki kriterlere uyuyor mu kontrol etmek gereklidir.


İsteğe bağlı olarak e-fatura uygulamasına geçen mükellef sistemden vazgeçebilir mi?

İsteğe bağlı olarak e-fatura uygulamasına geçen mükellefler, sistemden çıkmak istediklerinde Gelir İdaresi Başkanlığı’na durumlarını arz eden bir dilekçe ile başvuruda bulunmalıdır. 

Başkanlık cevabına göre süreç belirlenir.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts