Close
Close

İskontolar hangi hesapta takip edilmelidir?

Bayisi olduğumuz firmaya ciro primi kestik fazla kesmişsiniz diye sonraki ayda ciro prim faturamıza istinaden iade kestiler. Prim iade faturasını hangi hesapta işleme almalıyım?

611 Hesap kullanılır.


2547 sayılı kanunun ek 45.maddesine istinaden üniversite hastanesinden olan alacağın bir kısmından feragat edilmiştir. Satışı ve kdv beyan edilen test kiti satış bedelinin kısmi feragat edilmesi durumunda feragat bedeli hangi hesapta izlenmeli ve kdv durumu karşısındaki durumu ne olur?

Feragat veya satış iskontosu için

————————- / ————————-

611(B)

120(A)

olarak kayıt yapılır.

————————- / ————————-

KDV için bir işlem yapılmaz.

Dönem sonunda ise;

————————- / ————————-

690 (B)

611 (A) kaydı yapılır.

————————- / ————————-


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts