Close
Close

İptal olan kredi kartlı satışın muhasebe kaydını nasıl yapacağım?

Yabancı müşteriye 9 Ocakta kredi kartından iki ayrı fiş ile 1.600 TL satış işlemi yapılmış ancak müşteri malı almaktan vazgeçmiş. Tutar banka hesabına geçmiş. Banka da 11 Ocakta müşteriye iade işlemini yaptı. Fişin aslı ve slipler bizde. Benim sorum buna nasıl kayıt yapabilirim?

————————/—————————-

108

                               340

————————/—————————-

102

                               108

————————/—————————-

340

                               102

————————/—————————-

doğru mudur? Vergi dairesine bilgi vermeye gerek var mı? Bir de KDV beyanında kredi kartlı satışlara iade edilen tutarı düşürüp mü yazılmalı mı yoksa normal iade olmadan önceki satış tutar mı yazılmalı?

108/340-102/108-340/102 doğrudur. Vergi dairesine bilgi vermeye gerek yoktur. KDV beyannamesi kredi kartlı satışlara, iade edilen rakamı düşürüp yazılabilir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir