Close
Close

Homeofiste faaliyet gösteren avukat almış olduğu koltuğu demirbaş olarak kaydedilebilir mi?

Homeofiste faaliyet gösteren avukat almış olduğu koltuğu demirbaş olarak kaydedebilir mi?

Koltuklar BÜRO TİPİ KOLTUK İse; Amortismanı gider olarak yazılır.

İş ile ilgili Demirbaş, makine ve cihazların bedelleri amortisman yolu ile giderleşir. ( Bilgisayar,yazıcı ,tarayıcı telefon fax fotokopi cihazı gibi)


2021 Ocak ayına gerçek kişi mükellefiyet kaydı açılacak. Aynı adreste bulunan ve 2020 Aralık ayında kapanışı verilecek bir işletmeden Emtia ve POS Cihazı,demirbaş vs.alışı olacak dolayısıyla fatura Aralık 2020 tarihli olacak. Mükellefiyet kaydı açılışı öncesi ve önceki takvim yılına ait bu faturadaki kalemleri yeni açılacak işletme; kayıtlarına alıp KDV’sini indirim konusu yapabilir mi? 

Yapılamaz. Bahsettiğiniz işlemlerin yapılması için yeni mükellefiyet de aralık ayında açılması gerekir.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts