Close
Close

Hibe olarak işletme kayıtlarına giren duran varlıkların muhasebeleştirilmesi nasıl yapılmalıdır?

Organize Sanayi Bölgesinde Yatırım indirimi kapsamında kurduğumuz tekstil fabrikamız için OSB yönetimi Fabrikamızın bulunduğu 19.500 M2 arsayı güncel arsa m2 fiyatı üzerinden %60’lık tutarın bedelini karşılıksız hibe kapsamında uygulamış ve kalan %40 tutarını tahsil ederek arsa tapusunun tarafımıza tapu tescilini yapmıştır.

Bir YMM firmasının görüşü Kalan %60 tutarının V.U.K. 176 Tebliğ uyarınca Nakit hibe kredilerinin muhasebeleştirilmesi esasları uyarınca alınmayan bedelin 258 hesap borç 602 hesap alacak verilerek muhasebeleştirilmesi gerektiği, daha sonra tüm bina maliyeti ile 258 hesaptan 252 hesaba atılarak aktifleştirilmesi şeklinde görüş bildirmiştir. Doğru mudur?

Bahsettiğiniz görüş doğru ve mevzuata uygun görüştür.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir