Close
Close

Eşi resmî tatilde doğum yapan personelin mazaret izin hakkı resmi tatil sonrası mı başlar?

Müşterimizde çalışan bir personelin eşi 10 Ağustos Cumartesi günü doğum yaptı. Ertesi gün (11 Ağustos Pazar) Kurban Bayramı başladı. Personel eşinin doğum yapması vesilesiyle ücretli izin kullanması gerektiğini iddia ediyor. Biz de eşinin zaten firmanın çalışmadığı gün doğum yaptığını, sonraki günlerde zaten bayram tatili olduğunu dolayısıyla zaten bu günleri eşinin ve çocuğunun yanında geçirdiğini, kendisine ayrıca izin veremeyeceğimizi ifade ettik. Hangisi doğrudur acaba? Olması gereken uygulama nedir?

Mazeret İzni EK MADDE 2 – İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir…” Bu izin işgünü değil gün olarak yasada belirtilmiştir. Dolayısıyla ayrıca mazeret izni kullanmak isteyen bu işçi bu hakkını ayrıca talep edemez.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir