Close
Close

Eğitim hizmeti verdiğimiz kursumuz için MEB’den gelen kişilere vermiş olduğumuz ücretleri muhasebede hangi hesaba kayıt etmeliyim?

Şirketimiz milli eğitim bakanlığına bağlı kurs vermektedir. Beyoğlu milli eğitim müdürlüğünden sınavlar için memur gelmektedir. Gelen kişilere her sınav için ücret veriyoruz ve parasını Beyoğlu milli eğitim müdürlüğüne gönderiyoruz. Bordroda stopaj ve damga vergisi hesaplanıp, 018, 301 ve 302 muhtasar kodlarıyla SGK’dan muaf olarak bildirim yapıyoruz. Muhasebe fişini 740 1 işçi ücreti olarak mı yoksa 740 3 99 dışardan alınan hizmet bedeli olarak mı göstermek daha uygundur?

Milli Eğitim Bakanlığında görev alan eğitimciler girdikleri ders sürelerince aldıklarına maaşa ek olarak sınavlarda gözetmen, yedek gözetmen, salon başkanı gibi görevlerde bulunarak buna ek olarak ücretler almaktadır. Bu ücretler gelir ve damga vergisi ödenerek bordroya alınmalı ve 740 ana hesabın altında 740 3 99 da giderleştirilebilir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir