Close
Close

E-Ticaret hizmeti verecek bir firma e-fatura mükellefi olmak zorunda mıdır?


İnternet üzerinden pasta ve ürünleri satışını yapmaktayım. Yapmak istediğim iş; E-Ticarette hizmet ve aracı hizmet sağlayıcı olarak geçiyor. Sosyal medyada satış yapanlara yer sağlayıcı bir sanal platform olmak. Yani ürün satan kişilerle, ürün alacak kişileri internet sitemizde bira araya getirmek ve satışlara sadece aracı olmak istiyorum. Faturayı vergi mükellefi olsun olmasın sadece satıcıya hizmet bedeli veya satış komisyon bedeli olarak keseceğiz. Ana faaliyetimin yanında, belirttiğim işi yapmak için vergi dairesine bildirimde bulunacağım. Bu durumda; 

  1. Defter beyan sisteminden e-deftere geçecek miyim? Geçeceksem ne zaman geçeceğim?
  2. KEP adresi almak zorunda mıyım? 
  3. Mali Mühür müracaatında bulunmalı mıyım?

İlgili açılacak mükellefiyet; aracı hizmet sağlayıcı pozisyonunda olunacağından e-fatura ve e-arşiv fatura mükellefiyetinin tesis ettirilmesi gereken Defter beyan sisteminde tutulabilecek olan defterler işletme defteri-basit usul ve serbest meslek defteridir. 

Mükellefiyetinizi ne şekilde açacaksanız buna dikkat etmelisiniz. 

Aracı hizmet sağlayıcı olarak e-fatura ve e-arşiv fatura mükellefiyeti zorunluluk kapsamında olabileceğinden e-defter sorumluluğu da olacaktır buna dikkat etmek gereklidir. 

Sürecinizi e-fatura-e-arşiv fatura ve e-defter olarak devam edecek mükellefler Kamu sertifikasyon merkezinden mali mühür temin etmek zorundadırlar.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts