Close
Close

E-fatura ve e-arşiv fatura irsaliye yerine geçer mi?

İnternet üzerinden satış yapan firma e-arşiv veya e-fatura düzenleyip kargoya ürünü veriyor. Bu durumda irsaliye düzenlenmesi gerekir mi? İrsaliye düzenlemeden faturaların üzerine irsaliye yerine geçer ibaresi yazılsa yeterli olur mu?

E-Fatura veya e-Arşiv Fatura da düzenleme tarihinin yanında saat ve dakikası yazılırsa ayrıca belge üzerinde “İrsaliye yerine geçer” ibaresi eklenirse e-Fatura ve e-Arşiv Fatura, sevk irsaliyesi yerine geçer.  Bu tür durumlarda ayrıca e-İrsaliye düzenlenmesine gerek yoktur.


Serbest meslek kazancına kayıtlı olan bir şahıs firmasının aktifine kayıtlı aracı aktiften çıkartmak istiyoruz. Kendi üstüne makbuzla aracı çıkış yapsak bu şekilde olur mu? Başka nasıl bir seçenek var mıdır?

Kendi adına e-smm düzenlenir % 1 KDV hesaplanır.  Gelir vergisi stopajı hesaplanmaz.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts