Close
Close

E-arşiv ve e-irsaliye için zorunluluk ne zaman başlıyor?

İhracat firmasıyız. Yurtiçi satış yapmıyoruz. E-fatura mükellefiyiz. İnternet üzerinden satışımız mevcut değil. E-arşiv ve e-irsaliye için zorunluluk ne zaman başlıyor?

GİB tarafından hazırlanan taslak yürürlüğe girerse; taslağa göre; e-İrsaliye Uygulamasına (e-İrsaliye uygulamasına dâhil olma koşulları arasında e-Fatura uygulamasına da dâhil olunma zorunluluğu bulunduğu için aynı zamanda e-Fatura uygulamasına ) ilişkin başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını 1.1.2020 tarihine kadar tamamlayarak e-İrsaliye Uygulamasına geçmeleri ve bu tarihten itibaren düzenleyecekleri sevk irsaliyelerini e-İrsaliye olarak düzenlemeleri ve kayıtlı kullanıcılardan e-İrsaliye olarak almaları zorunludur.

E-arşiv taslağına göre ise; elektronik defter ve elektronik fatura uygulamalarına dâhil olma zorunluluğu bulunan mükellefler, en geç 1.9.2019 tarihine kadar başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek gereklidir. Taslak henüz yürürlüğe girmedi.


Kaynak: Gib
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir