Close
Close

E-Arşiv fatura raporları sonrası geçmişe dönük fatura kesilirse ne yapacağız?

01.01.2019 sonrasında e arşiv fatura raporlarının günlük olarak iletilmesine bazı firmalarımız geçmişe dönük fatura kesmek istediklerinde veya iptal etmek istediklerinde herhangi bir sorun olup olmayacağını veya konuya yönelik bir döküman paylaşımı istemektedir yönlendirebilir misiniz?

e-Arşiv Faturanın elektronik ortamda imzalandığı tarihi takip eden gün sonuna kadar raporlanabilecektir. Üzerinde Fatura tarihi 01/04/2019 olarak yer alan ve 04/04/2019 tarihinde elektronik ortamda oluşturulan fatura 05/04/2019 tarihine kadar raporlanmalıdır.

213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 18.maddesinde ise aşağıdaki açıklama yapılmıştır.

Bu madde hükmüne göre;

”– Resmi tatil günleri süreye dahildir. Şu kadar ki, sürenin son günü resmi tatile rastlarsa tatili takip eden ilk iş gününün tatil saatinde biter.” açıklaması dikkate alındığında raporlama süresi de bu kanun kapsamında değerlendirilecektir.

Bunun dışında uygulamada herhangi bir değişiklik olmamıştır.
İptal edilen faturalar ve düzenlenmesi gereken tarihten sonra düzenlenen faturalar ile ilgili sorumluluk tarafınıza aittir.


Kaynak: Gib
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir