Close
Close

Düzenlediğimiz E-Faturaya itiraz süresi ne zaman başlar?

Düzenlediğimiz E-Faturaya itiraz süresi ne zaman başlar?

1-) Müşterimize fatura yolladık. Başarı ile iletildi mesajını gördük.7 günlük itiraz hakkı fatura tarihi ile yoksa yüklediğimiz tarih itibarıyla mı başlar.

2-) Müşterinin cevaplaması gereken 7 günlük sürede cevap vermeyip,8.gün Red cevabı yollarsa tekrar aynı irsaliyeye fatura mı kesmeliyiz?

3-) 8.gün red cevabına, aynı irsaliyeyi gerekli düzeltmeleri yaparak yeni bir fatura oluşturacağımızdan, irsaliye tarihi ile fatura tarihi arasında 8 günlük fark oluşur. Bu da cezai yükümlülük oluşturur mu?

1) Burada esas olan faturanın alıcı firmaya ulaştığı tarihten itibaren 8 gün (Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre) içinde itiraz edilmesidir. Bu süre aşılmış ise harici yollardan (noter kanalı ile) itiraz edilebilir.

2) 7 günlük süre Vergi Usul Kanununda yer alan mal veya hizmet tesliminden sonra fatura düzenleme süresidir.

Eğer tekrar fatura düzenlenmesi gerekiyorsa ve İrsaliye tarihinden 7 gün geçmiş ise yeni faturanın Not ya da Açıklama kısmına eski faturanın tarih ve numarası yazılarak bu faturanın reddedildiği için bu tarihe yeniden fatura düzenliyorum şeklinde bir açıklama yazılması gerekiyor.


Kaynak: Gib
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir