Close
Close

Defter beyan sisteminde Envanter Takip Listesi İle Stok Defteri Arasındaki Fark Nedir?

Envanter Takip Listesi İle Stok Defteri Arasındaki Fark Nedir?

“Envanter Takip Listesi”, gelir ve gider  (mal alış/ satış)  kayıtlarından bağımsız olarak oluşturulan, her bir emtia giriş ve çıkış kayıt hareketleri ile ilişki kurulmadan, mali yılbaşındaki dönem başı mal mevcudunun tek bir kayıtla, her bir geçici vergi dönemi itibari ile dönem sonucu mal mevcutlarının tek bir kayıtla, dönem başı ve dönem sonu emtia mevcutların basit düzeyde takip edilebildiği listeyi ifade etmektedir.

“Stok  Defteri” gelir ve gider  (mal alış/ satış)  kayıtlarından hareketle oluşan,  her bir emtia giriş ve çıkış kayıt hareketlerinden oluşan, stokların ayrıntılı bir şekilde takip edildiği defteri ifade etmektedir.


Kaynak:defterbeyan.gov.tr
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir