Close
Close

Cari Hesap Takibi Nedir, Nasıl Yapılır?

Şirketinizin borç ve alacaklarını düzenli bir şekilde takip edebilmenizi sağlayancari hesap takibi neden önemlidir? Cari hesap takibi, en pratik ve sağlıklı şekilde nasıl yapılır? Yanıtlar bu yazımızda.

İşletme sahiplerinin hakim olması gereken konuların başında hesap takipleri gelir. Cari hesaplar da bu konuda en önemliler arasında. Peki tam olarak ne anlama gelir? Takibi nasıl yapılmalıdır? Bu yazımızda hepsini mercek altına aldık.

CARİ HESAP NEDİR?

Ticaret Kanununun 87. maddesine göre cari hesap, iki kimsenin para, mal, hizmet ve diğer hususlardan dolayı birbirlerindeki alacaklarını ayrı ayrı istemekten karşılıklı olarak vazgeçip, bunları kalem kalem zimmet ve matlup şekline çevirerek hesabın kesilmesinden çıkacak bakiyeyi isteyebileceklerine dair bulunan mukaveleye deniyor.

Daha basit bir anlamla ifade etmek gerekirse, şirketin müşteri ve tedarikçi hesaplarının toplamına cari hesap denir. Böylece şirketin borç ve alacak takibi detaylı ve düzenli bir şekilde yapılmış olur.

CARİ HESAP TAKİBİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Genelde şirketlerde muhasebeci tarafından geçmişe dair tüm evraklar kayıt altındadır ve geçmişe dair tüm konular hakkında bilgi ve belgeler alınabilir. Ancak cari hesap takibinin faydası geçmiş değil, güncel bilgilerden kaynaklıdır ve dolayısıyla muhasebecilerin bu datası cari hesabın tutulduğu anlamına gelmez. Cari hesabı düzenli ve sürekli güncel olarak ya işletme sahibi tutmalıdır ya da bu konuda yetkilendirilmiş bir personele bu görev verilmelidir.

CARİ HESAP TAKİBİ NASIL YAPILIR?

İşletmelerin cari hesaplarını tutmaları için birkaç farklı yöntem vardır. Bunlardan en eskisi, cari hesap defterleridir. Defterin üç ana bölüme ayrılması; birinde alacaklıların, birinde satıcılara olan borçların, birinde ise vergi borcu gibi borç ve alacakların tutulması gerekir. Bu hem teferruatlı olduğu gibi hem de raporlamalara uygun değildir hem de günümüz teknolojisi varken pek mantıklı olmayabilir.

Bir diğer cari hesap takibi Excel üzerinden yapılabilir. Ancak bu da tahmin edilebileceğinden çok daha karışık bir işe dönüşebilir. Öncelikle her bir müşteri ve tedarikçiniz için ayrı ayrı cari hesap kartları açmanız gerekir. Her bir işlemin ardından da bu kartlara işlem yapılması gerekli olur. Başka bir kartta da tüm borç ve alacaklar listelenir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir