Close
Close

Ay içerisinde yapılan işlemlerin toplamı tevkifatlı fatura düzenleme sınırının üzerine geçerse ne yapmalıyım?

Ay içerisinde yapılan işlemlerin toplamı tevkifatlı fatura düzenleme sınırının üzerine geçerse ne yapmalıyım?

Firmamız bankalara konut kredisi için gayrimenkul ekspertiz işi yapmaktadır.
Gayrimenkul ekspertiz işleri bankanın her müşterisi için ayrı ayrı yapılmakta ve 1.000 TL altındadır.
Hizmet bedeli Mayıs ayında banka 4 adet ekspertiz yaptırmıştır.
Her ekspertiz hizmeti için 600+18 KDV şeklinde bedeli vardır.

Ancak banka ilgili aydaki ilk faturayı % 18 kestirdikten sonra diğer tüm faturaları aylık 1.000 TL geçtiği için diğer 3 faturayı 9/10 tevkifatlı olarak düzenletmiştir. Ancak 4 ayrı gayrimenkul ekspertiz hizmeti birbirinden ayrı gayrimenkuller için birbirinden bağımsız işlerdir.

Bu sebeple tüm 4 işinde % 18 KDV’li olması gerekmez mi?

Bankanın uygulaması doğrudur.Müşterinizin kaybı olmayacaktır. Banka, KDV sini mükellefe değilde Vergi dairesine ödemektedir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir