Close
Close

Arsa satışlarında KDV oranı nedir?

İnşaat şirketi Ağustos/2020’de arsa almıştı (gider pusulası ile) üzerine bina yapıp satacaktı. Ancak bina yapmaktan vazgeçti ve arsayı sattı. KDV açısından durumu nedir?

Arsanın satışı için düzenlenecek faturada % 18 KDV hesaplanacaktır. KDV’si satış bedelinin tamamı üzerinden yapılır.

Erzurum İli, Palandöken İlçesinde şirketimizin kendi arsası üzerine yapımına devam ettiği inşaatın tamamlandığında daire ve dükkân satış faturaları net m2’ler üzerinden hesaplanarak kesilecektir. 150m2 nin üzerinde kalan daire ve m2 kıstası olmaksızın tüm dükkanlar için %18 KDV’yi baz alacağız. Ancak 150m2 nin altında kalan daire teslimlerinde KDV oranlarını % kaç almamız gerekiyor?

Yapı ruhsatı 01.01.2017 tarihinden (bu tarih dahil) sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri tarafından ihalesi 01.01.2017 tarihinden itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde (BKK’ daki şartları taşıyan) Büyükşehir Belediyelerindeki lüks veya Birinci Sınıf İnşaatların Net alanı 150 m2’ye kadar olan KONUTLARIN Tesliminde; binanın üzerine yapıldığı arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunun 29. Maddesine istinaden Tespit edilen arsa birim m2 vergi değeri; 1)- 1.000-TL kadar olan konutların tesliminde % 1 

2)- 1.000-TL ile 2.000-TL arasında olan konutların tesliminde % 8 

3)- 2.000-TL ile ve üzerinde olan konutların tesliminde % 18


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts