Close
Close

Anonim şirketlerde hisse devri işlemleri sırasında nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

Anonim şirketlerde hisse devri işlemleri sırasında nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

6 ay önce kurulmuş Anonim Şirketimizin Sermayesi tamamen ödenmiş olup, Hollanda vatandaşı olan gerçek kişilere, Ortakların bazıları hisselerini devretmek isterler. Bu hisse devir işlemini yapabilmemiz için nasıl bir yol haritamız olması gerekiyor?

A.Ş’lerde hisse devirleri tescile tabi değil, ancak tek paya düşmesi, tek pay sahibinin değişmesi veya tek paydan çoklu paya geçişler tescile tabi olup, bu işlemlerde de kararlarda hisse devri şeklinde değil bildirim şeklinde olmalıdır.

Örnekleri www.ito.org.tr den ulaşılması mümkündür.

Devir işlemleri ilmühaber düzenlemesi ile veya kendi aralarında yapılacak adi hisse devri sözleşmesi ile veya noterden devir yolu ile yapılabilir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir