Close
Close

Aktife kayıtlı gayrimenkul satışında KDV var mı?

Şirketin aktifine kayıtlı gayrimenkulünü vatandaşa veya gelir ve kurumlar vergisi mükellefine vermesi durumunda kurum kazancına ilave edip faturada KDV hesaplaması doğru mudur?

Aktif de kayıtlı gayrimenkulün satışından elde edilen gelir 690 hesapta yer alır.

Diğer taraftan aktifte 2 yıldan fazla kalan gayrimenkulün satışından elde edilen kazancın %50 KV’den istisna edilebilir.

KV 5. maddedeki şartlar varsa Yine KDV 17. Madde deki şartlar varsa KDV istisnası uygulanır.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir