Close
Close

4a’dan emekli olan eşinden dul maaşı alan bir kişi 4b kapsamında emekli olan babasından da yetim maaşı alabilir mi?

Mükellefimin eşi vefat etti. Eşi SGK’dan emekliydi. Mükellefime eşinden maaş bağlandı. Mükellefimin babası da Bağ Kur’dan emekliydi ve oda 15 yıl önce vefat etmiş. Babasından da maaş talebinde bulunsa aynı anda hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi?

4/b yetim aylığı ve 4a dul aylığı birlikte; 30.09.2008 sonrası baba vefat etmişse ölen eşten dolayı dul aylığına da hak kazanılması halinde sadece eş veya anne/baba üzerinden (tek aylık) tercih etmek gerekmektedir.


Kaynak:ismmm
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir