Close
Close

2018 yılında alımı gerçekleştirilen faturası 2019 yılında elimize ulaşan demirbaşa ait KDV’yi 2019 yılında indirim konusu yapabilir miyiz?

2018 yılında alımı gerçekleştirilen faturası 2019 yılında elimize ulaşan demirbaşa ait KDV’yi 2019 yılında indirim konusu yapabilir miyiz?

2018 Takvim yılına ilişkin mal ve hizmet alımlarına (vergiyi doğuran olayı 2018 yılında gerçekleşen) ait belgelerin 2019 takvim yılı aşılmamak şartıyla ilgili defterlere kaydedilmesi halinde, bu belgelerde gösterilen KDV tutarlarının indirim konusu yapılabileceği açıklanan önemli hususlardan biridir. Geçmiş dönem demirbaşı kayda almayı düşünüyorum. KDV açısından bu tebliğ de mal ve hizmet ibaresi var. 2018 Dönemine ait Demirbaş faturasının KDV tutarını indirim konusu yapabilir miyiz?

KDV 29/3 aşağıdaki gibidir. “29/3. İndirim hakkı vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılını takip eden takvim yılı aşılmamak şartıyla, İLGİLİ VESİKALARIN kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilir.” Madde metninde anlaşılacağı gibi Mal, Hizmet ve ATİK ayrımı yoktur. Demirbaşa ilişkin KDV’yi de indirim konusu yapabilirsiniz.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir