Close
Close

Gelir vergisi mükellefleri eşlerini ve çocuklarını kendi iş yerlerinde sigortalı gösterip ücret ödemelerini gider yazabilir mi?

Gelir vergisi mükellefleri eşlerini ve çocuklarını kendi iş yerlerinde sigortalı gösterip ücret ödemelerini gider yazabilir mi?

Bilanço usulü gelir vergisi olan mükellefimizin eşi aynı zamanda firmanın mesul müdürüdür. Sözleşmeli ve Sgk’lı olarak çalışmaktadır.
Gelir Vergisi kanununun 40.maddesi gereği eşe ödenen ücretin gider kabul edilemeyeceğini biliyoruz.
Ancak burada mesul müdür olması durumu değiştirebilir mi?

Vergi kanunlarının uygulanmasında başka mevzuatların bağlantısı olmaz GVK 41/2.maddesine göre eş ve çocuklara yapılan ücret ödemeleri KKEG olarak kayıtlara alınır.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir